Через гучний скандал, який стався минулого тижня в комітеті Верховної Ради з протидії корупції, ми вирішили розібратися, що ж являє собою аудит Національного антикорупційного бюро і чому це дуже важливо у галузі боротьби з корупцією.

Проведення аудиту передбачене ч. 6 ст. 26 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України». Відповідно до нього, аудит проводиться щороку; в його рамках перевіряється ефективність діяльності НАБУ, його операційна та інституційна незалежність, у тому числі шляхом вибіркового аудиту кримінальних проваджень, досудове розслідування у яких здійснювалося НАБУ. Аудит проводитиме комісія з трьох членів. По одному члену до комісії визначають Верховна Рада, Кабінет міністрів і Президент України. Закон визначає наступні вимоги до членів:

  • значний досвід роботи в органах досудового розслідування, прокуратури, судах за кордоном чи міжнародних організаціях;
  • володіння необхідними знаннями та навичками для проведення аудиту;
  • бездоганна ділова репутація.

Власне, саме щодо члена комісії від Верховної Ради наразі точаться баталії. Висновок незалежної аудиту оприлюднюється, включається як додаток до письмового звіту Національного бюро та заслуховується парламентом. Разом із цим, слід звернути особливу увагу на одній із особливостей цього висновку. Відповідно до п. 11 ч. 4 ст. 6 Закону України «Про НАБУ», висновок комісії про неефективність діяльності Національного бюро та неналежне виконання обов’язків його директором є однією з підстав звільнення з посади директора Бюро. Варто підкреслити, що це – фактично єдина з підстав дострокового усунення його з посади, на який мають вплив органи державної влади (інші пов’язані, наприклад, зі зміною ним громадянства, набрання законної сили обвинувальним вироком суду, призначення чи обрання на іншу посаду тощо). Саме тому, навколо кандидатури в аудитори НАБУ від парламенту почався великий скандал, і у разі якщо майбутній аудитор буде заангажованим, це дасть певним політичним силам можливість впливати на роботу новоствореного антикорупційного органу, в успішність якого вірять багато українців.