Завершилося перше півріччя 2017 року, а, отже, настав час розглянути ситуацію з використанням системи ProZorro для допорогових закупівель у Запоріжжі. Тим паче, що до символічної дати у півроку міська влада Запоріжжя прийшла з кругленькою цифрою: трохи більше 200 мільйонів розподілених без конкурсу  українських гривень (для скрупульозних читачів наводимо точну цифру – 205,9 млн грн).

111

На сьогодні закупівлю через систему ProZorro у Запоріжжі потрібно проводити в разі, якщо вона перевищує суму в  50 тис грн для товарів, 100 тис грн для послуг і 500 тис грн для робіт. В останній категорії (148 мільйонів гривень розподілено саме на роботи) вертикаль Запорізької міської ради демонструє справжні дива винахідливості.

Як «підняти» гроші на ліфтах?

Візьмемо одну з «найжирніших» тем – ремонт та обслуговування ліфтового господарства. У цій сфері підрядів майже на 20 мільйонів гривень отримало ТОВ «Спеціалізоване підприємство «Сансет Ліфтсервіс». У такого везіння є пояснення. Фірмою володіє мешканець Дніпра Михайло Агеєв – помічник депутата Запорізької  міської ради від «Нової політики» Віктора Гординського (члена неформальної більшості в раді).

Ще один «щасливчик» – фірма «Ліфтовик КП», яка без конкурсу отримала підрядів майже на 14 мільйонів гривень. Достатньо ознайомитися з однією з судових ухвал, щоб зрозуміти, що ця фірма також підконтрольна керівництву «Сансет Ліфтсервісу», тобто Агеєву, а отже, афілійована з паном Гординським.

Додати до друзів Ростислава Шурму

Далі варто розповісти про близькість підрядників-щасливчиків безпосередньо до ключових осіб міста. Нагадаємо: практично вся команда, що осіла у міськраді за результатами місцевих виборів 2015 року, складається з вихідців із металургійного комбінату «Запоріжсталь» Ріната Ахметова та інших «містоутворюючих підприємств».

Для кожної окремої фірми ці суми значно менші, ніж у попереднього підрядника. Проте, невеликі суми компенсуються кількістю отриманих підрядів.

Розпочнемо з ТОВ «Системний інноваційний сервіс» та її фактичної доньки –  ТОВ «Системний інноваційний сервіс – Запоріжжя». Разом ці дві фірми лише на допорогових закупівлях отримали замовлень на більш ніж 6 мільйонів гривень. Здебільшого, це був безтендерний ремонт інженерних мереж житлових будинків.

Знайти реального власника фірми важко, оскільки вони заховані за офшором з Маршаллових островів, про що свідчить інформація з кіпрського реєстру вартістю 10 євро. Дані від розпорядників Маршаллових островів дістати звичайним громадянам неможливо.

22222

Номінальний власник фірм «Системний інноваційний сервіс» – кіпрська S.I.S.L System innovational service LTD зареєстрована на фірму з Маршаллових островів

Але є певні інші непрямі показники зв’язку фірм «Системний інноваційний сервіс» із «Запоріжсталлю». Наприклад, «СІС» створювало інформаційну модель проекту реконструкції доменної печі для «Запоріжсталі». Більше того, ледь не всі публікації на сторінці «Системного інноваційного сервісу» у мережі Facebook  стосуються саме цієї печі: там є багато репостів інформації з офіційної сторінки «Запоріжсталі» та її гендиректора Ростислава Шурми. Також досить часто інформацію зі сторінки Ростислава Шурми та «Запоріжсталі» поширює на своїй власній сторінці директор «СІС» донеччанка Олександра ЖуравльоваПри цьому, це стосується навіть оголошення вакансій дизайнера для «Запоріжсталі».

В свою чергу, в директора «СІС-Запоріжжя» Тетяни Головчук серед 150 друзів у мережі Facebook є Ростислав Шурма, ще щонайменше восьмеро працюють на «Запоріжсталі» та інших структурах материнської структури «Метівест».

На час реєстрації ТОВ «СІС-Запоріжжя» у 2015 році її директором і співвласником був Сергій Дичко з Алчевська. Він же володіє будівельної фірмою «Структум», яка виконує реконструкцію виробничих будівель «Запоріжсталі». Саме Дичко нині підшукує  працівників в «Системний інноваційний сервіс» і інколи представляє  фірму на торгах.

Схема розпилу бюджету Запоріжжя

В контексті «Запоріжсталі» варто також згадати ТОВ «Смарттек». Ця фірма отримала за півроку підрядів на 4 мільйони гривень. Раніше фірма була зареєстрована в Донецьку, а нині в Запоріжжі. Власником зазначено донеччанина Олександра Щербину. На своєму сайті фірма вихваляється клієнтами, серед яких зазначені «Метінвест» Ріната Ахметова та стадіон «Донбас Арена», який відбудовувався президентом футбольного клубу «Шахтар». Окрім цього, «Смарттек» виконувала низку робіт на металургійному комбінаті «Запоріжсталь» з тієї ж групи Ахметова.

Ну і вишенька на торті: на сайтах пошуку робітників у  «Смарттек» контактною особою вказується Дарина Абраменко, яка підшукувала кадри для вищезгаданої фірми «Системний інноваційний сервіс».

Вже згаданий Сергій Дичко (володіє будівельною фірмою «Структум», яка виконує реконструкцію виробничих будівель «Запоріжсталі», був першим власником вищезгаданих ТОВ «Системний інноваційний сервіс – Запоріжжя» і нині підшукує співробітників для цієї фірми) має компанію ТОВ «Мікс-інвест». Так от, «Мікс-інвест» без конкурсу отримало дрібних підрядів на 1,7 мільйона гривень.

Варто згадати і ТОВ «Міський сервіс». Директором фірми працює Олексій Гончаров. Його попереднє місце роботи – комбінат «Запоріжсталь», про що Олексій вказав на своїй сторінці у мережі Facebook. Але ще Гончаров – помічник депутата Запорізької міськради від «Опозиційного блоку» Руслана Божко. І Божко – не пересічний депутат, а голова постійної комісії  з питань соціального та економічного розвитку, бюджету і фінансів. Фірма «Міський сервіс»  без конкурсу отримала 11 дрібних підрядів майже на 3 мільйони гривень. Чи варто писати, що замовники підрядів –  підрозділи Запорізької міської ради.

4444444

Новачкам щастить

Ще одна категорія щасливчиків – це плеяда фірм, зареєстрованих за один-два місяці до початку отримання підрядів. Стосовно них важко виявити зв’язок з міської владою. Проте, той факт, що новостворене підприємство, котре не встигло виконати будь-яких робіт і хоча б якось зарекомендувати себе на ринку, отримує позаконкурсне замовлення за бюджетні кошти, говорить сам за себе.

Окрім новонароджених фірм у Запоріжжі також почало щастити з підрядами донецькому бізнесу. Цікаво, що у більшості підприємств біла смуга починається у 2015 році разом з приходом до влади у Запоріжжі команди на чолі з «мером для кожного» Володимиром Буряком.

Для прикладу, на допорогових закупівлях фірма «Хозхімсервіс» за останні 2 місяці отримала підрядів майже на 5 мільйонів гривень. Фірма виконує роботи і для заводів з групи Ріната Ахметова («Азовсталі», Єнакіївського металургійного заводу і т. п. ). Звісно, виконує «в тому числі». І це не злочин. Це – тенденція.

Наостанок було б логічно підрахувати загальну суму отриманих підрядів без конкурсу наближеними до міської влади фірмами. Ця сума щодня збільшується в арифметичній прогресії. Поки ви читаєте цей матеріал, фірми, наближені до вертикалі Буряк-Шурма-Ахметов, продовжують освоювати гроші з бюджету Запоріжжя. Місцевий малий та середній бізнес, готовий до прозорих конкурсних тендерів, навіть не може наблизитися до цього мільйонного ринку. Роль знаку STOP виконує низка розпоряджень мера, що обмежують допорогові закупівлі сумами в 50 тис грн для товарів, 100 тис грн для послуг і 500 тис грн для робіт, що, як ми бачимо, на практиці абсолютно ігноруються.

Сумний підсумок: сьогоднішнє Запоріжжя – це, фактично, дійна корова для підприємств, так чи інакше афілійованих з Рінатом Ахметовим.

Такий собі регіональний заповідник, яким керують міцні господарники, а «полювати» можуть лише свої.

Юрій Сидоров, Максим Щербина («ДІЙ-Запоріжжя») спеціально для проекту «Комірець»