Одинадцять днів до кінця подачі електронних декларацій українськими чиновниками. Серед високопосадовців лише чотирнадцять народних депутатів внесли свої декларації, п’ятеро – працівники Адміністрації Президента, у графі міністри досі стоїть нуль, а їхніх замів – четверо. Попри тяганину та спроб змінити е-декларування законодавчо, сам процес триває, звісно темпи не ті, на які ми розраховували, але все ж таки він триває. Наразі подано 16 767 документів, серед яких 13 649 є щорічними деклараціями чиновників про доходи та майновий стан.

Декларації депутатів

15 народних депутатів, які вже подали е-декларації

Втім, є й дуже неприємна новина. Збоку Національного антикорупційного бюро та низки громадських активістів лунають заяви, що через невідповідність декларацій чинному законодавству є неможливим притягнути до відповідальності осіб, які заповнювали ці декларації. Такої ж думки і міністр юстиції Павло Петренко.

Ми проаналізували деякі підзаконні акти даного Агентства і бачимо, що є певні проблеми у невідповідності … форми декларації до чинного закону про запобігання корупції. Наприклад, у формі декларації зазначений розмір мінімальної заробітної плати, який не відповідає самому рішенню агентства, – наголосив очільник Мін’юсту.

Окрім цього, проблеми з декларуванням не завершуються. Нещодавно новопризначений голова представництва Європейського Союзу в України Хьюг Мінгареллі заявив про бажання збоку української влади внести деякі зміни в е-декларування. Цими змінами влада хоче обмежити доступ до декларацій для звичайних громадян та залишити повний для правоохоронних органів. Втім, за словами Мінгареллі, довіри до українських правоохоронців немає, і тому навряд ЄС зголоситься на ці зміни.

Матеріал за темою:

Після цих подій ініціативу взяв на себе комітет Верховної Ради з питань запобігання корупції. Вперше він зібрався задля пошуку винуватців у саботажі е-декларування та тих, хто його адмініструє. На наступному засіданні комітет зробив дуже гучну заяву:

Ключами, логінами та паролями від системи електронного декларування володіє Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України.

Так, так, так, це та сама Держспецзв’язку, яка займалася «допрацюванням» системи, після чого вона стала невідповідна чинному законодавству та мала низку технічних проблем. 19 жовтня антикорупційний комітет знову повернувся до питання е-декларування та ухвалив дуже важливу резолюцію:

  1. Вимагати від НАЗК приведення у відповідність чинному законодавству форми е-декларацій
  2. Вважати неприйнятним перенесення дати подання декларацій – всі декларації мають бути подані в систему до 30 жовтня
  3.  Вимагати від Кабінету міністрів провести службове розслідування щодо невиконання НАЗКом та іншими організаціями вимог законавства
  4. Також, уряд має провести технічний аудит системи
  5. Вимагати від Генеральної прокуратури порушення кримінального провадження за фактами, виявленими народними депутатами – членами слідчої групи
  6. Звернутися до Президенту та прем’єр-міністру задля забезпечення виконання вимог законодавства для повноцінного функціонування системи е-декларацій

Сподіваємося, що після цієї резолюції всі проблеми з е-декларування будуть вирішені, а всі особи, які повинні подати декларації, подадуть їх вчасно. Тим паче, що 19 жовтня НАЗК ухвалив рішення про зміну форми е-декларацій.

Матеріал за темою: