10 жовтня народний депутат від фракції «Блоку Петра Порошенка» Ольга Бєлькова заявила про деякі проблеми під час заповнення нею електронної декларації. Все би нічого, але до неї в коментарі прийшли виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин, голова правління «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін та віце-прем’єр-міністр з питань соціальних питань Павло Розенко.

За словами нардепки, вона не може продовжити доповнення своєї е-декларації, яку за неї розпочала заповнювати її помічниця зі свого комп’ютеру.

«Моя помічниця працювала над декларацією вже кілька тижнів, внесла все, що могла самостійно. Я хочу подати вчасно і якісно, і не планую нічого приховувати. От сьогодні я вирішила доповнити ту частину, яку знаю виключно я і перевірити всі поля (бо це ж я можу сісти за грати). Але з’ясувалося, що на моєму комп’ютері всі поля пусті (перевірила особисто і переконалася, що чернетка на одному комп’ютері заповнена, а на іншому пуста). І тільки на її комп’ютері можна вносити доповнення! Або треба все перезаповнити із початку. Більше того, колеги доповідають – є прив’язка до конкретного браузера», – розповіла Бєлькова.

Пан Юрчишин їй порадив звернутися з такими питаннями безпосередньо до Національного агентства з питань запобігання корупції та Держспецзв’язку, який допрацьовував систему перед її повторним запуском 1 вересня. Після чого Павло Розенко, звертаючись до Юрчишина, запитав: «Усім 50 тисячам декларантів до НАЗК йти? Питань – маса! Відповідей – нуль. По своєму прикладу суджу».  До дискусії втрутився Віталій Шабунін, який відповів Розенку, що треба було раніше питання ставити, коли тривала жвава дискусія щодо проблем системи е-декларування. Віце-прем’єр запитав, що він може зробити та як виправити ситуацію, тобто гасити пожежу вже опісля того як усе згоріло. Деталі багатоборства можна дізнатися під цим коментарем.

Але повернемося до того, що саме ми хотіли сказати навівши приклад такої мініперепалки в Facebook серед політиків та активістів. Минув місяць після фактичного запуску е-декларування, а за цей час лише два нардепи та два заступника міністра подали декларації серед високопосадовців. Ті, хто зараз скиглить щодо незрозумілості та якихось проблем при заповненні е-декларацій чомусь раніше не замислювалися про їх появу в майбутньому. Система е-декларування до втручання Держспецзв’язку також мала деякі недоліки, які можна було протягом кількох днів виправити самим автором системи. Але замість цього, тендітне е-декларування довірили урядовій службі, яка замість його покращення зробила ще гірше. Ні Бєлькова, ні Розенко в серпні не звертали уваги на скандал коло НАЗК та е-декларацій, а тепер отримали те, на що заслужили – калічені е-декларації, при неправильному заповненні якої можна потрапити за грати, звісно якщо це не скасують, бо дещо змінити українські законотворці хочуть. Слід нагадати, ще ініціативи лідера фракції БПП Ігора Гриніва та нардепа Мустафи Найєма. Все схоже на те, що чиновники вірили в скасування кримінальної відповідальності за е-декларації та власне їх знищення, про спроби якого нам розповідав експерт антикорупційної групи «Реанімаційного пакет реформ» Олександр Лєменов.

Матеріал за темою: