Головною темою учорашнього дня стало масове затримання податківців часів Януковича. Спецоперація проводилися спільно співробітниками Головної військової прокуратури, Департаменту захисту економіки Національної поліції і спецпідрозділу КОРД. Головними дійовими особами, які проінформували громадськість про хід подій, стали військовий прокурор Анатолій Матіос та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Я думаю, що це найбільша антикорупційна операція, яка проходила і проходить досі в масштабах країни. Порядку 96 млрд грн збитків державі було виявлено, – зазначив міністр МВС.

Також він розповів, скільки коштувала сама операція.

Відразу кажу, вертольоти і весь цей день операції коштував 330 тис. грн. Ще не всі суди завершенні, ще сім осіб проходитимуть судову процедуру, то навіть у цій ситуації ми отримали 246 млн грн застав, а сума звинувачення – 96 млрд грн, – зазначив Аваков.

Більш детальну інформацію надав прокурор Матіос. За його словами, силовики провели 454 обшуки з яких: 220 квартир, що належать фігурантам, 54 будинки, 36 гаражів, 21 об’єкт нерухомості, 85 автомобілів, юридичні особи і підприємства у вигляді елеваторів, заводів, фабрик.

Обшуки охопили майже усю країну, а саме 15 областей. Кількість задіяних силовиків дещо вражає – 1700 співробітників Нацполіції і близько 500 військових прокурорів. Серед осіб, що затримали, опинилися колишні керівники регіональних та місцевих органів ДПС України та Міндоходів, яких підозрюють у причетності до організації роботи так званих податкових майданчиків. Усього було затримано 22 особи.

Затриманих перевозили на авіатранспорті до столиці, де потім їх доставляли до суду. Усе це нагадувало голлівудський фільм із чудовою картинкою, але з неоднозначним змістом. Саме так сталося, вже у вечері. Бравурні та оптимістичні слова змінилися куди менш оптимістичними рішеннями Печерського райсуду Києва щодо запобіжних заходів для екс-держслужбовців.

Першим свою майбутню долю дізнався екс-начальник Головного управління Міндоходів у Луганській області Олександр Антіпов. Суд вирішив звільнити його з під варти та зобов’язав носити електронний браслет протягом двох місяців, а також конфіскував паспорти на такий же проміжок часу. Крім цього була призначена застава у розмірі 15 млн грн, у разі якщо Антіпов не сплатить її протягом 5 днів, суд знову обиратиме запобіжний захід для нього. Зазначимо, що прокуратура клопотала про утримання під вартою та 200 млн грн застави.

Антіпов

Олександр Антіпов

Наступним був Юрій Мостіпан – екс-начальник ДПІ у Святошинському районі м. Києва, а нині начальник відділу спецперевірок центрального офісу ДФС. Його також відпустили та призначили заставу у розмірі 1 млн грн. Такий же запобіжний захід суд застосував до колишнього начальника Дарницької податкової адміністрації в Києві Юрія Кравченка. Екс-голова податкової у Полтавській області Володимир Задорожній відтепер гулятиме вулицями з новеньким електронним браслетом, але якщо йому ця прикраса не до вподоби, він зможе позбавитися її заплативши 12 млн грн застави.

Юрій Мостіпан

Юрій Мостіпан

Більше пощастило колишньому начальнику Державної податкової інспекції Подільського району Києва Олексію Ярошенку, якого суд відпустив під особисті зобов’язання. Такий самий запобіжний захід отримав екс-голова Державної податкової адміністрації в Автономній республіці Крим Костянтин Циркун. Подібні рішення суду викликали вкрай негативні відгуки, радник міністра внутрішніх справ України Зорян Шкіряк назвав їх «ножем у спину», а сам міністр МВС заявив, що він не розуміє таких рішень. Куди більш різким був генпрокурор Юрій Луценко.

Ще одне милосердне рішення – і я почну переживати за пожежний стан на Печерську, – заявив він.

Суд продовжив виносити рішення. Перший серйозний запобіжний захід  у вигляді 2 місяців арешту з альтернативою застави у розмірі 100 млн грн дістався екс-голові податкової Дніпропетровщини Сергію Шинкаренку, якого слідство підозрює у причетності до надання збитків державі у сумі 2,3 млрд грн. Ідентичний запобіжний захід отримав колишній голова Державної податкової адміністрації у Харківській області Станіслав Денисюк. Колишньому начальнику податкової інспекції в Приморському районі Одеси Ользі Фроловій суд також обрав два місяця арешту з альтернативою застави у розмірі 2 млн грн. Арешт на 60 днів з альтернативою застави у 7 млн отримала колишня начальниця Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська Ольга Гулка.

Під час обшуків у «податківців Клименка» вилучено 3,7 кг золота, 50 кг срібла, $5,5 млн, 3,8 млн грн, 280 тис. євро і різна ювелірка, – Аваков.

Гроші податківця

Скарби одного з затриманих податківців

Екс-голову Харківської податкової інспекції Андрія Криволапова та екс-начальника податкової інспекції Шевченківського району Києва Віктора Башука суд відпустив під особисті зобов’язання. Крім цього суд звільнив екс-заступника начальника головного управління Міністерства доходів і зборів у Харківській області Тетяні Масловій та зобов’язав виплатити 1 млн грн застави. Таке саме рішення, проте з заставою у розмірі 3 млн грн, суд ухвалив стосовно екс-голови Державної податкової адміністрації Полтави Богдана Лизуна.

Ще одного полтавського екс-податківця суд заарештував на два місяці з альтернативою застави в розмірі 5 млн грн. Цим щасливчиком став колишній заступник голови Державної податкової адміністрації в Полтавській області Олександр Лукін. Не забув Печерський райсуд і про екс-начальника міської податкової інспекції Дніпра Андрія Ліпінськоого, якому визначили заставу на суму 1 млн грн.

Також, суд взяв під варту на два місяці екс-керівника управління Міністерства доходів у Харківській області Андрія Роздайбеду з альтернативою застави в розмірі 11,6 млн гривень.

Таким чином, за сьогодні та вчора суд обрав запобіжний захід для 17 із 22 затриманих податківців та лише п’ять з них будуть перебувати під арештом. Подібні рішення суду на жаль вже давно стали типовими для України. Залишається сподіватися, що прокурори доведуть ці справи до кінця і винні будуть покарані. А наразі слідкуємо за перебігом подій та чекаємо на запобіжні заходи, які отримають останні п’ятеро затриманих.