29 травня у Версалі, колишній резиденції французьких монархів і президентів, відбулася перша зустріч новообраного глави Франції Еммануеля Макрона з його російським колегою Володимиром Путіним. Формальним приводом для зустрічі стало відкриття виставки на честь трьохсотої річниці візиту до Франції царя Петра I.

Для Еммануеля Макрона, молодого і досі маловідомого гравця на міжнародній сцені, зустріч була шансом продемонструвати як свою позицію щодо ключових питань, так і дипломатичні таланти. Перед нею від підкреслив, що буде намагатися донести до Путіна французький погляд на всі дражливі питання і одночасно шукати шляхи для відновлення відносин з Росією.

Як і очікували більшість спостерігачів, результати зустрічі не вийшли за межі обміну думками між лідерами двох країн з різним баченням міжнародної ситуації. Щодо України, президент Франції закликав Росію виконати взяті на себе у Мінську забов’язання, і припинити те, що він прямо назвав «вторгненням» на територію країни-сусіда. Макрон зазначив, що лише від поведінки Росії залежатиме, чи санкції будуть відмінені, чи вони стануть ще жорсткішими. Французький лідер підкреслив, що основним завданням є пошук рішення, що «прийнятне і для української, і для російської сторони задля деескалації конфлікту», і поштовхом у цьому має стати зустріч «нормандської четвірки».

Версаль-Путін-Макрон

AFP PHOTO / CHRISTOPHE ARCHAMBAULT

Ще однією дражливою тему була Сирія, де між Францією та Росією також існують значні розбіжності. Президент Франції підкреслив, що хоча обидві країни вважають надважливим знищення «Ісламської держави», але при цьому вони мають різний підхід щодо долі Башара Асада. Франція не бачить майбутнього страждаючої від громадянської війни країни під керівництвом багаторічного диктатора. У той же час Путін вважає його одним з найголовніших союзників. Макрон підкреслив, що будь-яке рішення має зберегти цілісність і функціональність сирійської держави, інакше вона назавжди стане осідком терористів.

Торкнувшись дражливого питання діяльності російських медіа, Макрон, відповідаючи на питання журналістів, назвав їх «органами впливу і неправдивої пропаганди, не більше, ні менше». Під час передвиборчої кампанії «Russia Today» та «Sputnik» був заборонений доступ до штаб-квартири тоді ще кандидата.

Володимир Путін, у свою чергу, намагався демонструвати свою миролюбність та готовність до діалогу. Так, він заявив, що хоча між країнами зберігаються непорозуміння, але важливо що на багато речей вони «дивляться однаково». Що, за його, словами «дає надію» на зміцнення співробітництва. Також президент Росії не уникнув можливості закликати до зняття санкції, що начебто перешкоджають «довготривалому мирові» і виправдатися за зустріч з Марін Ле Пен, відмовити у проханні якої у нього не було приводу.