На тлі ажіотажу навколо формування персонального складу НАЗК ми вирішили розібратись, що таке НАЗК, чим воно займатиметься і чому це важливо. Отже, НАЗК — це Національне агентство з питань запобігання корупції. Його формування передбачене Законом України «Про запобігання корупції» (який, до речі, був прийнятий ще у жовтні 2014 року).

Одразу слід зауважити, чим НАЗК не є. Це НЕ правоохоронний орган, агентство не займатиметься безпосереднім розкриттям та розслідуванням корупційних правопорушень. Натомість, закон покладає на нього «формування та реалізацію державної антикорупційної політики». Що це означає? Сам закон «Про запобігання корупції» містить достатньо об’ємний перелік повноважень, але ми не будемо їх всі перелічувати, а зупинимося лише на найбільш суттєвих.

По-перше, НАЗК розробляє проект Антикорупційної стратегії та державної програми її виконання. Іншими словами, агентство має визначити основні напрями боротьби з корупцією та які заходи для цього вживатимуться у певний період часу. З метою забезпечення виконання заходів антикорупційної політики НАЗК також аналізує стан запобігання корупції в Україні, здійснює моніторинг та контроль за виконанням законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів особами, на яких поширюється антикорупційне законодавство тощо.

Другим, не менш важливим напрямом роботи НАЗК є здійснення контролю та перевірки декларацій про доходи і майно українських чиновників та депутатів, а також ведення їх до реєстру. Тут йде мова про ті самі славно- (чи сумно-?) звісні «безвізові» електронні декларації, які дивним чином були «відтерміновані». Саме тому без початку роботи НАЗК навіть повернуті до законодавства електронні декларації залишаться на папері. Власне, цим і пояснюється ажіотаж навколо призначення членів агентства.

Третім суттєвим напрямом діяльності є контроль за фінансуванням політичних партій, а також затвердження розподілу коштів, виділених з державного бюджету на їх фінансування. Якщо пам’ятаєте, нововведення щодо фінансування політичних партій були прийняті у жовтні минулого року. За задумом, це має знизити вплив груп інтересів на політичне життя, але тут поживемо — побачимо.

Як ми вже зауважували, НАЗК не розслідує корупційні правопорушення. Якщо у процесі здійснення контролю за дотриманням законодавства Агентство виявляє ознаки правопорушень, воно повідомляє про це відповідні правоохоронні органи.

Хто ж входить до складу цього органу? Всього членів НАЗК п’ятеро (наразі затверджено лише 4 члена, але цього достатньо для запуску роботи відомства). Це, звичайно, не означає, що у всьому агентстві буде працювати лише п’ять осіб, існуватиме і допоміжний персонал. Але ці п’ять членів власне і складають колегіальне керівництво даного органу.
Процес їх обрання достатньо складний, що, за задумом, має виключити (або хоча б знизити до мінімуму) можливості політичного та корупційного тиску на нього.
Отже:
– спочатку формується конкурсна комісія, до якої входять по одній особі, визначеній Верховною Радою України, Президентом України та Кабінетом Міністрів України відповідно, керівник Нацагентства з питань державної служби, чотири особи, запропоновані громадськими об’єднаннями, що мають досвід роботи у сфері запобігання корупції; іншими словами, по чотири особи від держави та громадського сектору; склад комісії затверджує Кабінет Міністрів України;
– далі конкурсна комісія відбирає із претендентів кандидатів, що мають найкращі професійний досвід, знання і якості для виконання службових обов’язків членів НАЗК (саме навколо цієї стадії виникли проблеми, що освітлюються у ЗМІ) — нарешті, відібрані конкурсною комісією члени призначаються на посаду Кабінетом Міністрів строком на 4 роки.
До самих кандидатів висуваються такі вимоги:
– громадянство України;
– вік не молодше 35 років;
– вища освіта;
– володіння державною мовою;
– здатність за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров’я виконувати відповідні службові обов’язки.