Серед головних вимог Європейського Союзу щодо візової лібералізації для України є формування Національного агентства із запобігання корупції. Влада свідомо саботує його створення, хоча й не напряму (через комісію). Після скандального звільнення Віктора Чумака із членів цього агентства взагалі все мало шанси завмерти. Чумак вимагав, щоб 5 членів НАЗК були терміново обрані задля голосування голови агентства, тому що були потрібні 3 голоси, а на момент його роботи НАЗК мав лише 3 члена з умовою заборони голосувати за самого себе.

Раніше Кабмін ухвалив рішення щодо старту конкурсу на вакансію нового члену НАЗК замість Чумака з 9 березня, а інших двох оберуть протягом 1–2 тижнів. Так, повністю це відомство сформується за місяць-півтора, втім, Кабмін зазначив, що НАЗК може працювати і в чотирьох.

Після цього у черговий раз настав час для важкого процесу голосування за електронні декларації у Верховній Раді. Але перед самим голосуванням Вадим Денисенко з «БПП» вніс незрозуміли поправки, якими накинув на комірець всім українцям і розтягнув процес візової лібералізації ще на тижні. Порошенко заявив, що не підпише цей закон і що консультації про нову редакцію тривають. Ігор Луценко пообіцяв, що на наступному засіданні ВРУ, а саме 15 березня, вже розглядатимуть це питання. Ось так, вчора парламент ухвалив закон про е-декларування з президентськими поправками з натяком, мов: «доформуйте агентство» і буде безвіз.

Засідання конкурсної комісії з обрання членів НАЗКу розпочалося вчора ввечері і закінчилася вночі зі скандалом. Жоден кандидат не зміг набрати потрібну кількість голосів — 6. Комісія оголосила перерву до 12 години середи, 16 березня. У листі президента Єврокомісії Жан-Клода Юнкера чітко наголошувалося на запуску роботи НАЗК. А це означало, що конче необхідне дообрання ще двох членів. Порошенко використовуючи весь свій авторитет у присутності комісії НАЗК підписав закон про е-декларування і попросив не затягувати з процесом голосування за двох членів агентства.

Деякі кандидати в члени НАЗК, а саме Тарас Гаталяк и Микола Хавронюк, зняли свої кандидатури на користь Руслана Рябошапки. У результаті ще одного засідання комісії таки вдалося обрати двох нових членів агенства, а саме — Руслана Рябошапку та Руслана Радецького. Пізніше на засіданні Кабміну ці кандидатури були затверджені з деякими розбіжностями в голосуванні (Арсен Аваков (МВС), Ігор Жданов (Мінспорту) і Павло Петренко (Мін’юст) були проти). З вирішальним голосом виступив прем’єр Арсеній Яценюк.

Відсьогодні офіційно НАЗК має кворум і може працювати, а Порошенку є що показати друзям у Єврокомісії задля отримання Україною безвізового режиму. Історія тривалістю в майже рік нарешті завершилася за дві години до вильоту президента до Брюсселя. Це означає, що, швидше за все, вже цього року України отримає безвізовий режим із ЄС. Вітаємо.