Останнім часом українські правоохоронні органи ведуть між собою умовну боротьбу за більш гучну справу, яка викличе бурхливе обговорення в суспільстві та надасть додатковий піар тому чи іншому відомству. Проте, на жаль, на цьому їх діяльність як правило завершується. Не виключенням й є Генеральна прокуратура на чолі з одіозним Юрієм Луценко. Facebook сторінки очільника ГПУ та його прес-секретаря Лариси Сарган вже давно перетворилися на журнал про рибальство, майже кожен тиждень ми чуємо від них про затримання різних «великих риб». За цим розмаїттям затримань, кожна минула «риба» забувається і стає мало що відомо про стан проваджень щодо них, але є тема про яку будуть завжди пам’ятати і яка є одним з головних маркерів роботи Генпрокуратури під керівництвом Луценка, Шокіна та інших, а саме розслідування корупційних злочинів вчинених посадовцями часів Януковича.

До нас потрапив офіційний документ ГПУ з відповіддю на запит Виконавчого директора Transparecy International Ukraine Ярослава Юрчишина щодо переліку тих досудових розслідувань кримінальних проваджень по відношенню до посадовців часів президента-втікача, які здійснюють різні підрозділи Генеральної прокуратури. Ми вирішили переглянути цей документ та виділити головні з них.

Лідером з кількості розслідувань стало Головне слідче управління, на їх рахунку 15 відкритих кримінальних проваджень, але кількість не означає якість. Розслідування третини з цих проваджень наразі призупинено. Причина – проведення процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва, як у випадку з екс-міністром охорони здоров’я Богатирьовою та колишнім головою Національного Банку Арбузовим. Останнього підозрюють у розтраті коштів на суму 220 млн грн.

Арбузов НБУ

Сергій Арбузов є одним з лідерів за кількістю розпочатих проти себе кримінальних проваджень

Найпопулярнішою причиною зупинки розслідування авжеж є розшук підозрюваного. Через цю причину розслідування не ведеться по відношенню до іншого екс-голови НБУ Ігоря Соркіна, заступника голови ДонОДА Олександра Аліпова, який наразі став одним з ватажків т.з. «ДНР», та заступника міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Кірюшина. Суми коштів у заволодінні якими підозрюють двох Ігорів вражають – 2 та 2,1 млрд грн відповідно. Але не все так безрадісно. Розслідування у рамках трьох проваджень наразі триває, серед них справа «панамця» Владислава Каськіва. Слід відзначити, що суми, у заволодінні якими ГПУ підозрює даних осіб, є значно меншими, ніж у провадженнях зазначених раніше.

На цьому успіхи Генеральної прокуратури не закінчуються, сім обвинувальних актів вже скеровано до суду та очікують свого розгляду. Найбільшу увагу до себе привертають колишній заступник голови Нацбанку Олексій Ткаченко та директор одного з департаментів банку Роман Яковлев. Їх звинувачують у заволодінні 800 млн грн, до речі одним з фігурантів цього провадження є згаданий раніше Соркін.

Друге місце за кількістю розпочатих проваджень займає Управління з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями. Попри меншу кількість – 9 розслідувань, вони є мабуть самими важливими з усіх інших. Саме це управління займається розслідуванням по відношенню до колишнього президента Януковича, проти якого розпочали одразу три провадження, а саме за фактами: незаконного виділення коштів з держбюджету, заволодінні державними земельними ділянками та заволодінні славнозвісного «Межигір’я» по справі якого разом з екс-президентом фігурує міністр уряду Азарова Едуард Ставицький.

Басов ГПУ

Відповідальний за розслідування «справи Януковича», голова Управління Дмитро Басов

Не забула й Генпрокуратура про самого Азарова, якого підозрюють у незаконному виділенні 220 млн грн з держбюджету.  Крім цього у списку розпочатих проваджень можна побачити імена колишнього міністра фінансів Юрія Колобова, екс-нардепа Юрія Іванющенка більш відомого як «Юра Єнакієвський». Проте, як зазначалося раніше, існує велика перешкода, яка унеможливлює розслідування та змушує правоохоронців його зупиняти – розшук підозрюваного. Тільки у випадку з Колобовим причиною зупинки розслідування є необхідність виконання процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва. Наразі розслідування триває лише у двох з дев’яти проваджень – проти екс-нардепа Олександра Єфремова за фактом розтрати 135 млн грн держкоштів та проти згаданого раніше Арбузова, але вже в ранзі першого віце-прем’єру, по справі приватизації «Укртелекому».

Департамент спеціальних розслідувань під керівництвом прокурора Горбатюка має у своєму активі не менш важливі провадження, які стосуються екс-міністрів Миколи Присяжнюка, Олени Лукаш, Віталія Захарченка та генпрокурора Віктора Шокіна. Як напевно ви вже здогадалися, розслідування проти них також наразі призупинено. Невеликою втіхою є арешт накладений на майно Лукаш та Захарченка. Також були арештовані рахунки братів Клюєвих проти яких розпочато одразу два провадження. Крім цього прокуратура веде розслідування проти першого заступника міністра доходів та зборів Андрія Ігнатова за підозрою у нанесенні збитків державі у розмірі 224 млн грн, а також проти «починаючого письменника» Віктора Януковича, якого підозрюють у отриманні 26 млн грн хабара під виглядом авторської нагороди.

Брати Клюєви

Найвідоміша пара братів в українській політиці

Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі дістався всього лише один чиновник часів Януковича – чинний голова ЦВК Михайло Охендовський, якого суд ще у грудні випустив під особисте зобов’язання, проте розслідування щодо отримання ним грошей із «чорної каси» «Партії регіонів» триває й досі. Увагу Головної військової прокуратури привернув до себе колишній міністр доходів та зборів Олександр Клименко, у відповіді на запит у ГПУ відмовилися надавати деталі цього розслідування, але очевидною частиною цього розслідування є нещодавнє масове затримання податківців часів Януковича, про яке ми розповідали вам раніше.

Таким чином, Генеральна прокуратура розпочала більше 30 проваджень за фактом корупційних злочинів вчинених топ-посадовцями часів колишнього президента та лише по семи з них обвинувальний акт скеровано до суду. Авжеж розслідування великої кількості проваджень неможливо повноцінно проводити через втечу підозрюваних, але є справи де все залежить від співробітників прокуратури і хочеться вірити, що вони мають наснагу та бажання довести їх до логічного завершення. Водночас коли наявні результати вказують на зовсім інше.