29 березня 2017 року прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання Кабінету міністрів висловив незадоволення роботою Національного агентства з питань запобігання корупції та порадив його членам подати у відставку. При цьому, ключовим є саме «порадив». Справа у тому, що, відповідно до чинного законодавства, механізму звільнення членів НАЗК із посади немає.

Закон України «Про запобігання корупції» передбачає вичерпний перелік підстав для дострокового припинення членів НАЗК:

  1. Призначення чи обрання на іншу посаду за його згодою;
  2. Досягнення шістдесяти п’яти років;
  3. Неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я відповідно до висновку медичної комісії, що створюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я;
  4. Набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним або обмеження його цивільної дієздатності, визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим;
  5. Набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього;
  6. Припинення ним громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі країни;
  7. Подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням, відставки;
  8. Відмови від складання присяги державного службовця;
  9. Смерті;
  10. Набрання законної сили рішенням суду, яким встановлено систематичне порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції», якщо відповідні порушення не містять ознак злочину.

Про те, що порада Гройсмана – не просто емоційні слова, а щось більше, може свідчити заява міністра юстиції Павла Петренка. На своєму брифінгу він пригрозив, що якщо члени НАЗК не схочуть добровільно залишити свої посади, до Верховної Ради України буде внесено проект закону, що передбачить механізм їхнього звільнення.

«Якщо члени НАЗК, які обиралися за конкурс, ще не готові до відставки, тоді парламент ухвалить відповідні зміни до закону. Напевно, їм хочеться ще трохи отримати заробітну плату по 100 тисяч гривень» – заявив міністр.

Діяльність НАЗК і дійсно викликає багато нарікань, не в останню чергу – у зв’язку із функціонуванням порталу електронних декларацій. Тим не менш, ще не вщухли пристрасті з моменту внесення останніх правок до Закону України «Про запобігання корупції», а тому, чи варто урядові крокувати саме таким шляхом – питання як мінімум дискусійне.